Polacy w Kazaniu 2015

Fina_logo_Kazan_2015Kazań- stolica Tatarstanu w zachodniej części Rosji- gościła w dniach 24.07- 09.08 pływaków ze 190 państw. Rosja po raz pierwszy organizowała mistrzostwa świata w pływaniu.

Wicemistrzem świata został Radosław Kawęcki w konkurencji 200 m stylem grzbietowym z czasem 1:54:55 s. Uplasował się on za słynnym Mitchellem Larkinem (Australia). Kawęcki płynął po złoto, którego, jak sam twierdził z niedosytem, nie udało się zdobyć (już wcześniej osiągnął on przecież lepszą czasówkę niż na mistrzostwach). Konrad Czerniak wywalczył brąz na 50 m stylem motylkowym (23:15 s), plasując się za Nicholasem Santosem (Brazylia)- II miejsce i Florentem Manaudou (Francja)- I miejsce. I w jego przypadku oczekiwania były większe. Istnym objawieniem był natomiast występ Jana Świtkowskiego, który zdobył brązowy medal na 200 m motylkiem z czasem 1:54:10, za Chadem Le Closem (RPA)- II miejsce i Laszlo Csehem (Węgry)- I miejsce.

Kadra polska liczyła 19 osób. W klasyfikacji medalowej zajęliśmy 22 miejsce zdobywając jeden srebrny i dwa brązowe medale. Co prawda padło wiele rekordów Polski czy rekordów życiowych, to nie spełniły się medalowe nadzieje: Kawęckiego na złoto w grzbiecie, Kawęckiego i Czerniaka na 100 m stylem motylkowym (obaj poza podium). Zabrakło też medali w konkurencjach kobiecych. Nie uzasadnione są więc triumfalne tony w ocenie naszych dokonań odczuwalne w wypowiedziach trenerów kadry i kierownictwa PZP. Warto nadmienić, że polski długodystansowiec Mateusz Sawrymowicz, jako pierwszy z Polaków, wystąpił w wyścigu na 10 km, na otwartym akwenie. Zajął jednak 22 miejsce, co jak wiemy nie daje mu kwalifikacji na igrzyska w Rio.