Mistrzostwa Polski w pływaniu długodystansowym [lipiec 2014]

1344385.3Pływanie długodystansowe na otwartych akwenach nie ma w Polsce jeszcze takiej tradycji jak pływanie basenowe. Dlatego też 26-27 lipca w podkrakowskim Kryspinowie odbyły się dopiero II Mistrzostwa Polski w tej dyscyplinie. Trudno powiedzieć, czy uzyskane rezultaty są bardzo wartościowe, nie wiemy bowiem jak potoczą się losy zwycięzców, jak będzie wyglądała baza szkoleniowa w tej młodej dziedzinie sportu.

Zawody rozegrano z podziałem na kategorie wiekowe począwszy od zawodników 14 letnich, poprzez 15-16 letnich, 17-18 letnich, do 19-23 letnich i seniorów. Przeprowadzono także konkurencję sportowców niepełnosprawnych z udziałem jednej zawodniczki Alicji Giedryć z Szansa Start Gdańsk. W najmłodszej kategorii najlepsi byli sportowcy Kormorana Olsztynktórzy wygrali zarówno wśród dziewcząt (Maria Temajtis czas 35, 22 sek.), jak i chłopców (Jędrzej Wąsowski czas 31, 49 sek.) pokonując dystans 2500 m.

15 i 16 latkowie musieli przepłynąć 5000 m. Triumfowali zawodnicy Fali Kraśnik: Konrad Zapalski 1.01, 49 sek., a Magdalena Wieczorek była druga, za Wiktorią Nieszporek w czasie 1.09, 25 sek. 7500 metrów do przepłynięcia mieli zawodnicy 17-18 letni. Wśród dziewcząt triumfowała Anna Nita z Piątki Konstantynów w czasie 1.38, 54 sek., a wśród chłopców Filip Kołodziejski z Komeru Zielona Góra– 1.33, 13 sek.

Wreszcie zawodnicy 19-23 letni i seniorzy w jednej kategorii to sukcesy AZS UWM Olsztyn oraz Warty Poznań. Wśród kobiet wygrała Joanna Zachoszcz z Olsztyna w czasie 2.05, 39 sek., a wśród mężczyzn Jan Urbaniak z Warty Poznań 1.59, 21 sek. Rozegrane zostały również sztafety mieszane 3 razy 3000 m. Zgodnie z oczekiwaniami w kategorii 14 lat zwyciężył Kormoran Olsztyn, wśród seniorów AZS UWM Olsztyn, w kategorii 15-16 lat Park Wodny Tarnowskie Góry, a 17-18 lat Słowianka Gorzów Wielkopolski.

Na tej podstawie możemy powiedzieć, że najsilniejszymi ośrodkami pływania długodystansowego są w Polsce: Olsztyn, Poznań, Kraśnik, Gorzów Wielkopolski, Zielona Góra i Tarnowskie Góry, miejmy jednak nadzieję, że ten typ pływania zostanie spopularyzowany także gdzie indziej. Warto w tym miejscu nadmienić, że swój medal zdobyła także Warszawa. W kategorii seniorów brązowy medal wywalczył Sebastian Karaś z G-8 Bielany Warszawa. Gratulujemy!